Jak se zbavit přesvědčení, která nás brzdí a limitují

Každý z nás si neseme v sobě různá přesvědčení, která vznikla v době, na kterou si ani nemůžeme pamatovat. Jsou ukryta hluboko v podvědomí a nenápadně řídí naše myšlenky a chování. Jsou to takové programy, podle kterých jedeme na autopilota, používáme je automaticky. Tvoří naši optiku, kterou se díváme na okolní svět, ale i na sebe.

Častá jsou taková nastavení v hlavě, kdy si člověk vyloženě brzdí svůj vlastní vývoj nebo dokonce hojnost, která by k němu mohla proudit – ať už ve vztazích nebo ve finanční rovině. Tady je úplně příkladné to rčení Život není peříčko a peníze nejsou omalovánky. Pokud jedeme podle tohoto programu, který jsme často v dětství slyšeli a vzali si ho za svůj, sami sebe ženeme do zbytečného tlaku na výkon, obětování sebe pro druhé, nervozity až workoholismu. Máme pořád pocit, že život musí být těžký, plný trápení, a že do něj nepatří radost ani lehkost. A takového přesvědčení je bezpodmínečně nutné se zbavit, protože život má být vždy hlavně plný radosti. 

No a teď to nejdůležitější – jak se to dělá – zbavit se těchto limitů a omezujících přesvědčení?

1. Asi nejdůležitějším krokem je to přesvědčení rozklíčovat. Poznat ho, pojmenovat. Je to něco, co jsme si uložili do hlavy na základě nějaké prožité zkušenosti, nejspíš už hodně dávno.  Vyvodili jsme z ní pro sebe jakousi definitivní pravdu, podle které dále jednáme a myslíme. Tahle pravda ale může být úplně mimo mísu (obzvlášť když si představíte, že jste si ji vygenerovali na základě nějaké situace třeba v pěti letech). Tahle myšlenka, kterou jsme si tam někdy dávno vložili, se naštěstí dá vyměnit. Za takovou, která nám bude v dobrém sloužit. Pomáhat žít takový život, jaký žít chceme. Roztáhnout křídla a posouvat se dál.

2. Své staré přesvědčení musíme přijmout a propustit ho. Z nějakého důvodu nás dovedlo sem, my mu teď můžeme poděkovat a vzít ho jako dobrý odrazový můstek pro něco nového.

3. Pokud to jde, vybavte si situaci nebo příběh, které se k limitujícímu přesvědčení pojí. Cože se to v těch pěti letech událo? Jaká byla kolem mě situace, že jsem si ji zobecnil(a) a udělal(a) z ní pravdu / pravidlo? Někdy bývá jednoduché tyto pravdy identifikovat – opakovali nám je rodiče, možná se jen snažili působit výchovně, používali různá rčení.  Nebo se může přesvědčení vázat například k tomu, že jsem zaslechl(a) rozhovor dospělých, něco jsem špatně pochopil(a), vysvětlil(a) si to po svém, spojil(a) to úplně s jinou situací a vyvodil(a) z toho jasný závěr. A podle této pravdy teď žiju.. No, tak se na to zkuste podívat z dnešního dospělého pohledu. Co všechno jsme si mohli do hlavy naprogramovat za blbosti… 

4. A pak staré přesvědčení bez milosti zpochybněte. Říkalo vám, že život není peříčko? Hledejte reálný příklad ze svého okolí, kde to neplatí. Najděte příklad člověka, který nemusí dřít a přesto spokojeně žije. Nemusí se zavděčovat ostatním, přitom je úspěšný. A že peníze nejsou omalovánky? Určitě znáte i takového člověka, který se chová k penězům lehkomyslně a přitom k němu stále proudí. Vyvoďte na základě těchto reálných lidí a dospělých zkušeností novou “pravdu”. 

5. A tuto novou pravdu je nakonec potřeba dostat zase hluboko do podvědomí. Pokud se nechcete zatím vydat třeba na NLP terapii, můžete začít s takzvanými afirmacemi. Jsou to pozitivně laděné věty – pravdy, které slouží k tomu, aby se člověk soustředil na pozitivní aspekty života. Mohou se týkat zdraví, hojnosti, sebevědomí nebo třeba plnění snů a vytyčených cílů. Práce s afirmacemi je jednoduchá – čím častěji si je vědomě opakujeme a ladíme se na jejich poselství, tím více se nám dostávají pod kůži a do hlavy. Napište si je na ledničku, nalepte na zrcadlo, položte na pracovní stůl nebo si je dejte jako tapetu do mobilu a opakujte je během dne co nejčastěji.

Pro tyto účely jsem vytvořila 21 krásných tapet na mobilní telefon obsahující afirmace týkající se různých oblastí života. Stáhněte si je zdarma tady a začněte měnit svůj život už dnes.